agda-sonrasi-sivilce-olusur-mu

Ağda işlemi, çeşitli maddelerin kullanımıyla istenmeyen tüylerden vücudu arındırmak için kullanılan bir epilasyon yöntemidir.

Ağda Çeşitleri Nelerdir?

Bugün, pek çok farklı ağ çeşidi mevcuttur. Kişinin cilt yapısına ve uygulayacağı bölgeye uygun olan ürünü seçmesi gerekir. Örneğin, boncuk ağlar ciltte daha ince delikler oluşturarak daha hafif bir etki sağlar, sir ağlar ise daha kalın delikler oluşturarak daha ağır bir etkiye sahiptir.

Ağda Sonrası Sivilce

Ağda yapıldıktan sonra ciltte sivilce oluşması olasıdır. Ağda sonrasında görülen bu sivilceler normal sivilcelerden farklı olabilir ve sıkılmaması ve oynanmaması gerekir. Bu sivilcelerin oluşmasını önlemek için, ağda yapmaya başlamadan önce ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkamanız ve ağda yaparken yaptığınız bölgeyi ve kullandığınız malzemeleri steril bir şekilde kullanmanız önemlidir. Ayrıca, kullandığınız malzemelerin tek kullanımlık olması önemlidir. Lapiden ağda bantları sayesinde güvenle sivilcesiz bir cilde merhaba diyebilirsiniz. Böylece ağda sonrasında ciltte sivilce oluşma riskini azaltabilirsiniz.

  • Ağda sonrasında cildinizde sivilce oluşmasını engellemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:
  • Ağda yapacağınız bölgeyi cildinize uygun bir pudra ile pudralayın. Bu, ağda sonrasında cildin aşırı derece nemlenmesini ve yağlanmasını engeller ve sivilce oluşumunu azaltır.
  • Ağda yaptıktan sonra ağda yapılan bölgede kuruluk görülebilir. Bu durumda, bölgeyi aloe vera veya cildin pH düzeyine uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Bölgeyi yatıştırmak ve rahatlatmak için antiseptik ve rahatlatıcı yağlar da kullanabilirsiniz.
  • Ağda yapılırken bölgeye buz ile kompres yapmak da sivilce oluşumunu engelleyen yöntemlerden biridir.
  • Ağdanın yapılmasının üzerinden en az 12 saat geçtikten sonra duş alınmalıdır. Hemen sonrasında alınan duşta gözenekler açık olduğu için sivilce ve deride kızarıklığa neden olabilir.
  • Duş sonrasında pamuklu ve temiz giysiler tercih edin ve vücudu sıkan dar giysilerden kaçının. Çünkü bu tür giysiler kan dolaşımını etkileyebilir ve sivilce oluşmasını kolaylaştırabilir.
  • Ağda yapılan bölgeyi nazikçe yıkayın. Aşırı kuvvete maruz bırakılan bölge tahriş olabilir ve sivilce oluşmasına neden olabilir.
  • Ağda sonrasında ciltte ağda parçaları kalırsa bunları nazikçe çıkarın. Gerekirse ağda sonrası yağları kullanarak ciltteki parçaları daha kolay çıkarabilirsiniz. Lapiden ağda bantları diğer ağda türleri gibi parçalanmaz ve kolay kullanım sunmaktadır.

Ağda sonrasında ortaya çıkan sivilceler ağrılıysa veya deri altında iltihap gibi durumlar söz konusu ise mutlaka bir cilt uzmanına danışın. Bu tip durumlar uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Paylaş: